GYIK
Gyakran Ismételt Kérdések
Milyen számviteli beszámolót kell készíteniük a civil szervezeteknek?
A civil szervezetek, egyesületek, alapítványok könyvvezetési és beszámolási szabályait a 479/2016. (XII. 28.) Korm. rendelet szabályozza. E szervezeteknek tehát nemcsak a Számviteli törvény, hanem e kormányrendelet előírásait is figyelembe véve kell az éves beszámolót elkészíteni. A beszámoló formáját a szervezet által folytatott tevékenység, az általa az alaptevékenységből és a vállalkozási tevékenységből elért éves bevétel nagysága, valamint a könyvvezetés módja határozza meg.
A beszámoló lehet: – egyszeres könyvvezetés esetén egyszerűsített beszámoló,
Részei:
- egyszerűsített mérleg
- eredménylevezetés
– kettős könyvvezetés esetén egyszerűsített éves beszámoló. Részei:
- mérleg
- eredménykimutatás
- kiegészítő melléklet
– az egyéb szervezet választása alapján a Számviteli törvény szerinti éves beszámoló. Az éves beszámoló eredménykimutatásának tagolása eltér a Kormányrendelet alapján készített egyszerűsített éves beszámoló eredménykimutatásának tagolásától. Részei:
- mérleg
- eredménykimutatás
- kiegészítő melléklet
A civil szervezet (az is, amely nem közhasznú jogállású!) köteles a beszámolójával egyidejűleg közhasznúsági mellékletet is készíteni.
Az a szervezet, amely sem jogszabályból adódóan kötelezően, sem saját döntés alapján a beszámolóját könyvvizsgálóval nem vizsgáltatta felül, a beszámoló minden mellékletén köteles feltüntetni a következő szöveget: „A közzétett adatok könyvvizsgálattal nincsenek alátámasztva. (Forrás: nonprofit.hu)
Hogyan kell benyújtani a beszámolót?
A civil szervezet az elkészített beszámolóját, valamint közhasznúsági mellékletét köteles minden év május 31. napjáig letétbe helyezni akként, hogy a beszámolót, illetve a közhasznúsági mellékletet elektronikusan (az ún. Ügyfélkapun keresztül) ÁNYK űrlapon, vagy papír alapon -eredetben vagy hitelesített másolatban- megküldi az Országos Bírósági Hivatal részére.
Elektronikus eljárásra kötelezett kérelmező:
- a magánnyugdíjpénztár,
- az önkéntes kölcsönös biztosító pénztár,
- a hitelintézetek önkéntes betétbiztosítási, illetve intézményvédelmi alapja,
- a köztestület,
- a kölcsönös biztosító egyesület,
- a hegyközség,
- a párt,
- az országos sportági szakszövetség,
- a szövetség,
- a közalapítvány,
- a kérelmező, aki jogi képviselővel jár el és
- a már közhasznú szervezet (a 2011. évi CLXXV. törvény (Ectv.).
A beszámoló papír alapon történő benyújtása
Amennyiben a kérelmező nincs elektronikus úton történő bevallásra kötelezve, beszámolóját az ÁNYK nyomtatványkitöltő program használatával, vagy annak mellőzésével terjesztheti elő postai úton, vagy személyesen ügyfélfogadási időben. Kérjük, hogy a problémamentes feldolgozás érdekében, amennyiben a beszámolót postai úton kívánják előterjeszteni, úgy a beszámoló évéhez tartozó nyomtatványokat szíveskedjenek kitölteni.
A beszámoló elektronikus úton történő benyújtása
- január 1. napját követően a beadványokat egy példányban az elektronikus úton történő bevallásra kötelezett kérelmező esetében elektronikus úton, ÁNYK űrlapon kell benyújtani az Ügyfélkapun keresztül az Országos Bírósági Hivatalnak.
Az elektronikus úton történő bevallásra nem kötelezett kérelmező beszámolóját választása szerint elektronikus úton is benyújthatja.
Az ÁNYK űrlap formáján nem szabad változtatni, annak csak adattartalma szerkeszthető. Aki az ÁNYK űrlapot módosított formában nyújtja be, annak beszámolója nem tekinthető szabályszerűen benyújtottnak. A civil szervezetek beszámolóinak benyújtásához szükséges aktuális nyomtatványok elérhetőek az alábbi linken: birosag.hu
Az ügyfélkapus regisztráció
Az elektronikus út azt jelenti, hogy a kérelmező a beadványát elektronikusan az ún. Ügyfélkapun keresztül terjeszti elő a bíróságon.
Az Ügyfélkapu használatához személyes ügyfélkapus azonosítóra van szükség. Ügyfélkapus regisztrációt kizárólag természetes személy kezdeményezhet. A regisztrációs eljárás bármelyik okmányirodában, kormányhivatali ügyfélszolgálati irodában, adóhatóság ügyfélszolgálatán vagy külképviseleten elindítható.
Az Ügyfélkapu a regisztrációt követően az ugyfelkapu.magyarorszag.hu oldalon érhető el.
Az ÁNYK űrlap kitöltése nyomtatványkitöltő használatával
- lépés Győződjön meg arról, hogy számítógépén telepítve van a JAVA futtatókörnyezet legalább 1.6-os verziója! Ha az ön számítógépén nincs telepítve a JAVA futtatókörnyezet (JAVA Runtime Engine, JRE), vagy a már telepített futtatókörnyezet verziószáma nem megfelelő, először is ellenőrizze, hogy 32 bites vagy 64 bites operációs rendszert használ. Windows felhasználók ezt ellenőrizhetik a Start menü/Számítógép vagy Sajátgép/Tulajdonságok kiválasztására megjelenő részletes leírásban.
Ha 32 bites operációs rendszert használ és az ön számítógépén nincs telepítve a JAVA futtatókörnyezet, vagy a már telepített futtatókörnyezet verziószáma nem megfelelő, akkor a www.java.com/en/ oldalról töltheti le a szükséges telepítőcsomagot.
Ha 64 bites operációs rendszert használ felhívjuk a figyelmét, hogy a www.java.com nyitólapon megjelenő Free Java Download választásakor alapértelmezésként a Java 32 bites változata fog települni a 64 bites környezetben is, de ezzel nem fog elindulni az ÁNYK keretprogram. Ezért ilyen esetben ajánlott a Java 64 bites változatát telepíteni a www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/ oldalról.
Fontos, hogy a Windows98 és WindowsME operációs rendszerek már nem alkalmasak a programok futtatásához! (forrás: civil.info.hu)
Hol tekinthetők meg a civil szervezet beszámolói?
Az OBH részére megküldött beszámolók a www.birosag.hu internetes elérhetőségen a „Civil szervezetek névjegyzéke” megjelölés alatt érhetők el és tölthetők le a közzétételt követően az alábbiak szerint:
A www.birosag.hu oldalon
- Kattintson rá a Civil szervezetek menüpontra.
- Ezt követően válassza ki a Civil szervezetek névjegyzékét.
- Írja be a keresett szervezet nevének egy jellegzetes részét (minden százalék és egyéb jelek nélkül)
- Klikkeljen rá a “Nem vagyok robot” dobozra.
- Ezt követően a találati listából válassza ki az adott szervezetet akként, hogy klikkeljen a szervezet nevére. Ezáltal láthatóak lesznek a szervezet aktuális adatai.
- A lap aljára görgetve, jobb oldalon találhatók a beszámolók. (Beszámoló: (db)) Klikkeljen rá és innen letölthetőek a közzétett beszámolók.
Mik a közhasznúság feltételei?
Az a szervezet kérheti – vagy őrizheti meg – közhasznú státuszát, amely
- Magyarországon lett nyilvántartásba véve, olyan szervezeti formában, amely lehetővé teszi a közhasznú státusz megszerzését (alapítvány, egyesület, nonprofit gazdasági társaság igen, de a civil társaság nem rendelkezhet közhasznú státusszal)
- létesítő okiratában megjelölt közfeladat teljesítésére irányuló tevékenységet végez, hozzájárul a társadalom és az egyén közös szükségleteinek kielégítéséhez (azaz a célcsoportja túlmutat a szervezet tagjain, munkavállalóin, önkéntesein, és ez a közhasznúsági mellékletéből látható). Nem szükséges közvetlenül ellátni az adott közfeladatot, közhasznú tevékenységnek minősülnek azok a tevékenységek is, melyek közvetve szolgálják az adott közfeladat megvalósulását.
- megfelelő erőforrásokkal és társadalmi támogatottsággal rendelkezik
Megfelelő erőforrás áll a szervezet rendelkezésére, ha az előző két lezárt üzleti év vonatkozásában a következő feltételek közül legalább egy teljesül:
a) az átlagos éves bevétele meghaladja az egymillió forintot, vagy
b) a két év egybeszámított adózott eredménye (tárgyévi eredménye) nem negatív, vagy
c) a személyi jellegű ráfordításai (kiadásai) – a vezető tisztségviselők juttatásainak figyelembevétele nélkül – elérik az összes ráfordítás (kiadás) egynegyedét.
- megfelelő társadalmi támogatottsága kimutatható
Megfelelő a szervezet társadalmi támogatottsága a közhasznúsági státusz elnyeréséhez/megtartásához, ha az előző két lezárt üzleti éve vonatkozásában a következő feltételek közül legalább egy teljesül:
a) a szervezet által elért 1%-os felajánlás eléri az összes bevétel kettő százalékát (az összes bevétel kiszámításánál nem kell figyelembe venni a Civil Tv. 54. paragrafusa szerinti bevételeket)
b) a közhasznú tevékenység érdekében felmerült költségek, ráfordítások elérik az összes ráfordítás felét a két év átlagában, vagy
c) közhasznú tevékenységének ellátását tartósan (két év átlagában) legalább tíz közérdekű önkéntes tevékenységet végző személy segíti a közérdekű önkéntes tevékenységről szóló 2005. évi LXXXVIII. törvénynek megfelelően. (forrás: nonprofit.hu)
A közhasznú szervezet minden tevékenysége közhasznúnak számít-e, vagy lehetnek alapcél szerinti tevékenységei is?
Az alapcél szerinti tevékenység a létesítő okiratban meghatározott, a szervezet célja elérése érdekében végzett tevékenység [Civil tv. 7. § (3) bek.]. A közcélú tevékenység az alapcélok között egy szűkebb kategóriát jelent, azok a tevékenységek, melyeket a szervezet egy tágabb közösség érdekében végez [Civil tv. 2. § 16. pont]. A közhasznú tevékenység az alapcélok között egy szintén szűkebb, speciális kategóriát jelent, amely konkrét közfeladat teljesítését közvetlenül vagy közvetve szolgálja, ezzel hozzájárulva a társadalom és az egyén közös szükségleteinek kielégítéséhez.
Hogyan kérdezhetők le a civil szervezet adatai?
A www.birosag.hu oldalon a következőképpen lehet a szervezet adataira keresni:
- Kattintson rá a Civil szervezetek menüpontra.
- Ezt követően válassza ki a Civil szervezetek névjegyzékét.
- Írja be a keresett szervezet nevének egy jellegzetes részét (minden százalék és egyéb jelek nélkül)
- Klikkeljen rá a “Nem vagyok robot” dobozra.
- Ezt követően a találati listából válassza ki az adott szervezetet akként, hogy klikkeljen a szervezet nevére. Ezáltal láthatóak lesznek a szervezet aktuális adatai.